تماس با دانشگاه : 14-33660011-031    فاکس : 33660088-031
۲:۱۷ سه شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
Language : FA |
خانه / نماز شب

نماز شب

 نماز شب از نماز‌های مستحب است که بسیار بر آن تاکید و برای آن پاداش‌های بسیاری ذکر شده است. این نماز بر پیامبر اسلام واجب بود ، زمان خواندن نماز شب از نیمه شب تا اذان صبح است.

 نماز شب چند رکعت است؟  

نماز شب یازده رکعت دارد:

هشت رکعت به نیت نماز شب (که شامل چهار نماز دو رکعتی مانند نماز صبح است)، دو رکعت به نیت نماز شفع (بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خواند شود) و یک رکعت نماز وتر که در آن بعد از حمد سه بار سوره توحید و یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس را می‌خوانیم (حتی می‌توان یک سوره تنها خواند).

قنوت نماز شب چگونه خوانده می‌شود؟

بعد از خواندن سوره دست‌ها را برای قنوت به سوی آسمان بالا می‌بریم و حاجات خود را از خدا می‌خواهیم. آن چه در قنوت می‌گوییم مستحب است اما هرچه طولانی‌تر خوانده شود، بهتر است. برای شمارش تعداد ذکرها از دست راست استفاده می‌شود و دست چپ به حالت قنوت بالا می‌ماند:

دعا برای چهل مومن: اللهمَّ اَغْفِر لِفُلانِ؛ (به جای فلان، اسم آن مؤمن را بگویید، هم برای مؤمنینی که در دنیا هستند و هم مؤمنینی که از دنیا رفته‌اند).

البته دعا کردن برای مؤمنین می‌تواند به دو صورت ذکر شود:

  • همه مؤمنین را مد نظر قرار داده و چهل بار چنین بگویید: اَللهمَّ اغْفِرْ لِلْمُومِنین وَ الْمُؤمِنات.
  • یا این که نام چهل شخص را ببرید.

 مستحبات قنوت نماز شب

  • مستحب است هفتاد بار استغفار کنید و بگویید: اَستَغفرُالله ربی و اَتوبُ اِلَیه (از پروردگار خود طلب آمرزش و مغفرت می‌کنم و به سوی او بازگشت می‌نمایم)
  • مستحب است هفت بار بگویید: هذا مَقامُ الْعائِذِ بکَ منَ النّار (این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می‌برد)
  • مستحب است سیصد مرتبه ذکر اَلْعَفو را بگویید و سپس بگویید: ربِّ اغْفِرلی و الرحَمنی و تُبْ عَلَیَّ اِنَّکَ انتَ التَّوّابُ الْغَفورُ الرَّحیم.
  • در پایان قنوت بگوید: «رَبِّ اغْفِر لی و ارْحَمنی و تُب عَلَی اِنَّک اَنْتَ التَّواب الغفور الرَّحیم»